Ana Sayfa Dünya 11 Şubat 2019 9 Görüntüleme

Şansölye Angela Merkel Seçmenlerin Güvenini Nasıl Kazanacağını Düşünüyor.!

Almanya’nın merkez sol Sosyal Demokratları (SPD) Pazar günü, bu yıl dört bölge seçimlerinde işçi sınıfı seçmenlerine itiraz etmek isteyen işsizler, çocuklar ve emekliler için daha cömert devlet yardımı talep eden bir bildiri açıkladı.

Şansölye Angela Merkel’in muhafazakârları küçük koalisyon ortağı SPD, 1949’dan bu yana 2017 ulusal seçimlerinde en kötü sonuçlarını veren seçmenlerin güvenini nasıl kazanacaklarını tartışıyor.

Merkel’in muhafazakarlarının SPD liderleri tarafından Berlin’deki bir toplantıda onaylanan önerilerin çoğuna karşı çıkma olasılığı olsa da, planın hükümetteki krizi ateşlemesinin riski çok az.

Öneriler, SPD’yi Mayıs’taki Bremen’in kuzey eyaletinde yapılacak bir seçimden önce partinin 1946’dan bu yana hüküm sürdüğü ve muhafazakarlara yapılan zararın ulusal düzeyde canlanma şansını ciddi şekilde zedeleyeceği bölgesel bir seçim öncesi birleştirmek üzere tasarlandı. Kamuoyu yoklamaları, şu anda SPD’deki Bremen’deki muhafazakarların arkasında bir yüzde puan gösteriyor.

Planları ortaya koyan SPD lideri Andrea Nahles, onları merkez sol koalisyon ortakları kadar devlet yardımı almaya istekli olmayan muhafazakarlardan politika talepleri olarak sunmamaya özen gösterdi.

“Bu bizim amacımız değil,” dedi Nahles, Merkel’in Hıristiyan Demokratları’ndan (CDU) ve Bavyera merkezli Hıristiyan Sosyal Birliği’nden (CSU) kardeş partisinden ne kadar taviz almayı beklediğini sorduğunda.

“Bu SPD’nin bir pozisyon belgesi hakkında… ve bu insanları ikna etmek amacıyla bu konsepte dayanarak kampanya yapacağımız anlamına geliyor” dedi. “Ama muhafazakarların buna nasıl tepki verdiğini bilmek istiyorum.”

Öneriler, sürenin uzatılması için çağrıda bulunan, özellikle 50 yaşlarındaki işlerini kaybedenler ve işsizlik maaşları için ebeveynlerin işsizlik maaşlarını artırabileceklerini iddia ediyor. Ayrıca asgari ücretin saatte 9 avrodan 12 avroya çıkarılmasını da içeriyor.

2017 seçimlerinde hem SPD hem de muhafazakarlar, Merkel’in iki yıl önceki kararında öfkeli seçmenler tarafından, başta Suriye, Afganistan ve Irak olmak üzere yaklaşık bir milyon sığınmacıyı ağırlamaktan öfkeli seçmenler tarafından cezalandırıldı.

TEHLİKE

Her iki taraf da, 2017’de üçüncü en büyük güç olarak ilk kez ulusal parlamentoya giren Almanya için Alternatif’i (AfD) aşırı sağ partisini destekleyen seçmenleri kazanmak için kendilerini yeniden keşfetmeye çalışıyorlar.

Merkel’in CDU’su Pazar ve Pazartesi günü Berlin’de ayrı bir toplantı yapıyordu ve siyasetçilerden ve uzmanlardan entegrasyon ve göç politikalarının nasıl geliştirilebileceğini tartışması bekleniyordu.

SPD’nin yeni politikaları, on yıldan uzun bir süre önce Şansölye Gerhard Schroeder’e bağlı kendi partileri tarafından yapılan “Gündem 2010” reformlarından bazılarını geri almak için en cesaret verici girişimdi.

Bu reformlar işsizlik maaşlarında büyük kesintiler içermekte ve İş Kurumu’na işsizleri niteliklerinden bağımsız olarak düşük ücretli işleri almaya zorlama yetkisi vermiştir.

SPD, işçi sınıfı destek tabanının önemli bir bölümünü ve 2005’te başlayan muhafazakarlara dört ardışık seçimini kaybederek ağır bir siyasi bedel ödedi.

Parti, yeni önerilerin sadece seçmenleri geri getirmesini değil, aynı zamanda liderleriyle gençlik kanadı arasındaki sürtüşmeyi de iyileştireceğini, 2017 seçimlerinden sonra 12 yıl içinde üçüncü bir koalisyonda Merkel’e katılmaya karşı çıktığını umuyor.

SPD gençlik kanadı şefi Kevin Kuehnert Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte, “Bugün SPD’nin yakın tarihindeki kurtuluş günüdür.” “Bu yeni kavram, uzun süren belirsizlik ve oynaklığa son veriyor.”

Ulusal kamuoyu yoklamalarında, 2017 yılında oyların yüzde 20’sinden fazlasını kazanan SPD, Merkel’in yüzde 30’daki muhafazakârlarının arkasında yüzde 17 destek sağlıyor.

Bremen seçimlerine ek olarak, bu yıl Brandenburg, Thüringen ve Saksonya’nın üç doğu eyaletinde bölgesel oylar kullanılıyor. Bu üç eyalette anketler, aşırı sağ AfD’nin muhafazakarların ardından ikinci en büyük siyasi güç olarak ortaya çıkacağını gösteriyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.